Warto zobaczyć

Biała Synagoga w Sejnach – dowody świadczące o obecności ludności żydowskiej na ziemi sejneńskiej pochodzą z XVII wieku. Widocznymi śladami ich obecności jest: cmentarz żydowski oraz synagoga. Inspiratorem budowy Białej Synagogi był rabin Mojżesz Becalelu Lurii.

 

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach – przyklasztorny kościół dla konwentu Zakonu Dominikanów w Sejnach wzniesiono w latach 1610 – 1619 jako obiekt zorientowany, trójnawowy, wewnątrz wsparty na 6 filarach, z 8 oknami i wejściem od strony klasztoru. Aktu konsekracji kościoła w 1632 roku dokonał sufragan wileński bp Jerzy Tyszkiewicz. Obecnie świątynia jest p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (zwana – bazylikę mniejszą).

 

Drewniany kościół z 1819 roku. Obok drewniana dzwonnica z połowy XIX wieku. Całość otoczona jest murem z bramą i dwoma drewniano-murowanymi kapliczkami z połowy XIX wieku.
źródło: dziedzictwo.ekai.pl

 

zdjęcie – źródło: pl.wikipedia.org

Wiadukty w Stańczykach leża na szlaku niemieckiej linii kolejowej biegnącej przez Prusy Wschodnie do Żytkiejm. Postawione zostały nad głębokim jarem rzeki Błędzianki. Ich wysokość osiąga prawie 40 metrów. Obecnie torów już nie ma. Ciekawe, niewielkie wiadukty zobaczyć można w okolicach wsi Żabojedy. Monumentalne wiadukty w Stańczykach robią ogromne wrażenie – czy patrząc z dołu czy podziwiając świat z góry. 

 

Najstarszy drzewostan Puszczy Augustowskiej oraz pozostałości grodziska Jaćwingów na Pomorzu.

Góra